РАЗХОДКА ДО БЛИЗКАТА ГОРИЧКА
#thegreatplanthunt
Тази разходка има за цел да затвърди знанията на децата за най-ранните пролетни цветя.По какво си приличат и по какво се различават. Как горските цветя могат да се пренасят и отглеждат в домашни условия.
Ресурси: Пръчици, прави лопатки за изваждане на горски цветя.
На полянка в горската горичка децата откриват кокичета, минзухари и теменужки.
С помощта на госпожите те ги изваждат и откриват, че минзухарите се изкопават от земята по трудно от колкото кокичето и теменужката, защото подземната му част е по на дълбоко. Госпожата пояснява, че тази част прилича на картофче и се нарича гулийка.Тя е обвита с кафява люспица.От долната си страна има малки коренчета.Подземната част на кокичето се нарича луковица,а теменужката има коренище. Всяко цвете има стъбълце, чашка (цвят). Разглеждат от колко листенца са кокичето (три външни големи и три вътрешни малки.) Теменужката от пет листенца, а минзухарчето шест.Учителката пояснява, че ако до няколко дни цветята не се засадят в земята, те ще загинат.За да живеят те имат нужда от въздух, слънце, вода, храна както хората. Само, че тяхната храна се нарича почва.
Засаждане на пролетни цветя в двора на ДГ
Целта е да се уточнят познанията на децата за луковичка, гулйка,корен –устроиство и функции; затвърдяване на уменията да засаждат. Поддържане на интереса към отгеждане на цветя.
Ресурси: Ръкавици,лопати, садилки, лейки, грапичка, метличка и др.
Учителката влиза в занималнята с кокичетата, минзухарите и теменужките, които децата бяха извадели от горската полянка по време на разходка. Припомня, че всички растения не могат да живеят без въздух, слънце и вода. Затова ще трябва да засадят цветята. Затвърдяват си знанията за устройството на растенията(прилики, разлики.)
Излизат на двора и с помощта на учителката се разпределят на групи.
Една група – почиства сухите листа.
Втора група – разкопава и наторява почвата за засаждане.
Трета група – засажда цветята.
Четвърта група – полива засадените цветя.
Децата се радват на цве